Hartowanie szkła jest procesem obróbki cieplnej, podczas którego podgrzewa się w piecu szkło do temperatury ok. 600 stopni Celsjusza, a następnie szybko schładza sprężonym powietrzem. W wyniku chłodzenia zewnętrzne warstwy szyby szklanej zastygają w stanie rozszerzonym, a wnętrze – w miarę spadku temperatury – ulega ściąganiu.

Procesowi hartowania może być poddane szkło typu float, barwione w masie, szkło z powłokami jak i szkło ornamentowe. Dzięki hartowaniu zwiększa się jego odporność na uderzenia oraz wytrzymałość nie tylko na czynniki mechaniczne ale i naprężenia związane ze zmianami temperatury powierzchni.

Wytrzymałość mechaniczna szkła hartowanego jest 5 – 7 krotnie wyższa od szkła zwykłego. Po przekroczeniu wytrzymałości szkła hartowanego następuje jego rozbicie na drobne, nieostre kawałki zmniejszające ryzyko zranienia, podczas gdy zwykłe szkło po rozbiciu pęka przeważnie w długie i bardzo ostre kawałki. Szkło hartowane stosowane jest wszędzie, gdzie wymagana jest zwiększona jego wytrzymałość.

Szkło hartowane jest doskonałym materiałem do zastosowania w budownictwie i przemyśle samochodowym. Wykorzystywane jest także przy produkcji okien i drzwi szklanych oraz ścian szklanych stałych, czy nawet schodów. Ponadto może też być z powodzeniem stosowane w meblach, fasadach, kabinach prysznicowych, sprzęcie AGD, szklanych zadaszeniach, przegrodach balkonowych oraz gablotach.

Po hartowaniu nie można już obrabiać tafli szklanej (przycinać, szlifować itp.). Wszelkie zabiegi prowadzą do utraty właściwości, uszkodzenia lub zniszczenia. Z tego powodu szkło hartowane jest wytwarzane na zamówienie w wymiarach gotowych do montażu.