Szkło matowe ma bardzo szerokie zastosowanie zarówno w budownictwie, jak i wyposażeniu wnętrz. Z powodu swej ograniczonej przezierności używane jest jako wypełnienia drzwi oraz okien, np. w przychodniach lekarskich, bankach czy gabinetach kosmetycznych. Wykonuje się z niego szklane półki, blaty mebli czy wypełnienia drzwiczek. Ze szkła matowego produkowane są również przedmioty użytkowe.

Szkło matowe (decormat)

Szkło Decormat to nowoczesny rodzaj szyby piaskowej uzyskiwanej w chemicznym procesie matowienia, wyglądem przypomina szkło zaparowane lekką mgiełką ale to stwierdzenie nie oddaje pełnego uroku tego mlecznego kwarcowego piasku. Barwę szkła matowego uzyskuję się w pierwszych procesach produkcyjnych (barwienie w masie). W przeciwieństwie do szkła piaskowanego – szkło decormat łatwo utrzymać w czystości. Decormat idealnie nadaje się na drzwi szklane czy blaty.

Szkło matowe (lacomat)

Szkło matowe lacomat składa się z tafli przezroczystego szkła Float pokrytej z jednej strony lakierem wysokiej jakości. Lakier jest nakładany na specjalnie wyselekcjonowane, duże tafle szkła w sposób zapewniający regularną i gładką warstwę. Powierzchnia szkła jest specjalnie zaimpregnowana w celu zapewnienia optymalnego przylegania lakieru. Lacomat jest neutralnym, matowanym i przezroczystym szkłem podobnym do szkieł piaskowanych i trawionych kwasem.