Szkło bezpieczne ogranicza do minimum zagrożenie dla zdrowia osób przebywających w pobliżu oszklenia i w pomieszczeniach oszklonych. Szczególnie ważne jest jego użycie w miejscach gdzie przebywają dzieci lub uprawia się sport.

Szyby antywłamaniowe w połączeniu ze wzmocnionymi okuciami okna znajdują zastosowanie zarówno w budynkach firmowych, bankach, szkołach jak i w domach, czyli wszędzie tam, gdzie zależy nam na zwiększeniu bezpieczeństwa i ochronie przed włamaniem.

W domach jednorodzinnych stosuje się głównie szyby klas P2 (dwie tafle szkła i 2 warstwy folii) i P4 (dwie tafle szkła i 4 warstwy folii). Szyba P4 jest przez towarzystwa ubezpieczeniowe uznawana za wystarczające zabezpieczenie budynku, co skutkuje zmniejszeniem składki ubezpieczeniowej nawet o około 5-10%.

Technologia produkcji szyb antywłamaniowych wymaga zastosowania pomiędzy warstwami szkła kilku warstw specjalnej folii PVB (butyral poliwinylu) o nominalnej grubości 0,38 mm każda. Skuteczność szyby uzależniona jest od liczby zastosowanych warstw folii. Są w stanie zastąpić kraty, okiennice i rolety, dzięki czemu elewacja zachowuje estetyczny wygląd. Szyby o zwiększonej odporności na włamanie są odporne na uderzenia tępym lub ostrym narzędziem oraz przecięcie przy dostępie z jednej strony.