SZKŁO na ścianie w kuchni

Szkło na ścianie w kuchni to rozwiązanie funkcjonalne i efektowne. Gładka tafla szkła świetnie się nadaje do małej kuchni, ponieważ znakomicie powiększa wnętrze.

Łatwo je utrzymać w czystości. Aranżacje kuchni ze szkłem na ścianie są nowoczesne, lekkie i efektowne. Oprócz względów praktycznych za stosowaniem szkła w kuchni przemawiają zalety dekoracyjne. Szkło jest bardziej neutralne od płytek na ścianie, dlatego pasuje do otwartej kuchni, którą dopasowujemy do wystroju salonu.

Zamocowanie nad blatem szkła w zależności od jego rodzaju da różny efekt:

– szkło bezbarwne ukaże fakturę ściany za nim,

– szkło matowe będzie neutralnym wykończeniem,

– szkło lakierowane lub barwne da gładką płaszczyznę koloru,

– szkło z nadrukiem sitodrukowym będzie pełnić funkcję obrazu.

Zawsze należy pamiętać o uszczelnieniu przestrzeni między szkłem a ścianą, by uniknąć trudnego do usunięcia zabrudzenia i kurzu. Materiałem uszczelniającym może być silikon lub elastyczne podkładki (uszczelki), które dopasowują się na krawędziach do nierówności materiałów i wypełniają powstałe szczeliny.

Szkło do kuchni zamawia się na wymiar, z uwzględnieniem miejsc na gniazdka. Szklana tafla na blatem może wypełniać całą przestrzeń między szafkami kuchennymi lub pełnić funkcję małego ekranu zamontowanego w newralgicznych miejscach kuchni, np. nad płytą grzejną.

Szklane tafle montuje się na klej, śruby (powinny mieć gumowe uszczelki ze względu na zmianę naprężeń szkła) albo na szynach – listwach montażowych, które się przykleja – jedną do blatu, drugą do ściany i wsuwa się w nie szkło. Tafla zamontowana na dystansach (metalowych podkładkach z gumową uszczelką) będzie odsunięta od ściany, co pozwala umieścić za nią dekoracyjną tapetę lub oświetlenie.

UWAGA!!!

Jeśli szklana tafla ma być na ścianie nad kuchenką należy zastosować tzw. szkło bezpieczne, czyli o podwyższonej odporności termicznej i mechanicznej. Może to być szkło klejone, które powstaje w wyniku łączenia kilku szklanych tafli za pomocą folii, albo szkło hartowane, otrzymywane przez obróbkę zwykłego szkła metodą termiczną.